Велика субота та Благовіщення

Благовіщення – це велике (двунадесяте) свято Православної Церви, яке встановлено на честь і згадку події Благовіщення – візиту архангела Діві Марії, який приніс їй звістку про народження в світ Спасителя, а разом із цим – і момент згоди самої Діви Марії стати стати Матір’ю Божою. Саме в цей день відбулося зачаття Спасителя, а оскільки Різдво Христове завжди святкується в один день – 7 січня, то свято Благовіщення теж має сталу дату – 7 квітня – рівно за 9 місяців перед цим.
Однак, на відміну від дати Різдва, дата Великодня є рухома й залежить від багатьох чинників. Вона може бути не раніше 4 квітня. Якщо дата Пасхи припадає на 4, 5 чи 6 квітня, то Благовіщеня випадає на Світлий тиждень, відповідно – понеділок, вівторок чи середу. Якщо Великдень випадає з 8 до 13 квітня, то свято Благовіщення випадає на Страсний тиждень. Богослужбовою особливістю свята Благовіщення є те, що в той день завжди служиться Божественна літургія, навіть якщо в той день вона не відправляється, наприклад,у Велику П’ятницю.
Цього року, 2018-го, свято Благовіщення співпало з Великою суботою. Містичним, незбагненним чином у одному богослужінні цього дня поєднуються події, які історично розділяються між собою 33 –ма роками.

Радість здійснення обітниці спасіння роду людською поєднано з «Днем тиші» – Христос розіп’ятий, мертвий знятий із хреста та покладений до гробу, який привалено великим каменем. Його тіла не видно людям, але ми знаємо, що в цей момент Спаситель сходить до пекла, щоб визволити праведників від мук. Ось, як каже церковна пісня (тропар) про цей день “У гробі тілом, у пеклі душею, як Бог, у раю ж з розбійником, і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, Неописанний. Обидві ці події незбагненні людському розуму, але, разом із цим, вони є передвісниками грядущого Воскресіння та спасіння людей.
Опрацьовано прес-службою собору

» Загальна панахида у День святої Трійці
» Храмове свято собору. Фото. ВІДЕО.