Велика п'ятниця

Так закінчив своє життя Той, хто дає життя всьому створінню й підтримує при житті все, що живе. Боголюдина дозволив прибити себе до хреста й померти на ньому поміж небом і землею - як виразний зв'язок між Богом і людьми.
Страсна П’ятниця є днем протиріч. Безгрішний Христос зазнав смерті за наші гріхи. Бог, який є життям, помер. Хрест, як інструмент катування і смерті, став деревом життя. Бог став людиною, щоби ми могли прилучитися до Його Божественості. Він спустився під землю, щоби ми могли піднятися на небо. Господь став в’язнем, щоби зробити нас вільними, і помер, щоби ми мали життя. Скільки ж коштує людське життя?
Якщо Христос віддав своє життя за людей, то людське життя безцінне. Кожна людська істота: старець, немовля, жебрак, жертва, ненароджене дитя – однаково безцінні в очах Божих. За кожного з них Господь заплатив життям Свого Сина. Споглядаючи на розп’яття, ми бачимо свою ціну та ціну кожної іншої людської істоти.
Велика п'ятниця
Про правильний час святкування Пасхи Христової, якого ми дотримуємося, Господь нам вказує багатьма фактами. Ці факти розповідає настоятель собору о. Григорій Мороз:
«Ми святкуємо Паску в часі від 4 квітня до 8 травня, протягом 35-ти днів. Тиждень тому ми святкували Вербну неділю. Здавалося б, весна уже давно відбуяла, але верба розпустилася і пустила бруньки заради цього дня. Завтра в Єрусалимі зійде Благодатний вогонь. Багато хто сьогодні каже, що добре було б святкувати Паску в один день і це би всіх об’єднало. Але коли б не була Паска, чомусь ні раніше ні пізніше Благодатний вогонь не сходить. Він сходить тільки того дня, коли святкують православні. Одного року римо-католики хотіли захопити і відсторонити православних, що їм і вдалося, але вони побачили, що вогонь не сходив. Православні молилися під дверми Храму Воскресіння і саме там Благодатний вогонь зійшов. Будучи в Єрусалимі, у Храмі Воскресіння Христового з правої сторони при вході на колоні – слід, наче від блискавки. Це якраз той знак сходження вогню. І після цього вже ніхто не наважувався відсторонити православних від тієї дії. Це якраз відкриває тайну тієї віри і релігії, яку ми з вами сповідуємо».
Велика п'ятниця
Сьогодні, у пам’ять тої страшної великої події, Свята Православна Церква виносить нам на поклоніння Плащаницю. У цю велику П’ятницю все людство від Адама до останнього народженого на землі повинні стояти перед Плащаницею на коліннях. Бо це нашим гріхом смерть увійшла у світ, злочинами людства була сотворена голгофська кара і розіп’ято Господа Нашого.
«Старайтеся підійти до Плащаниці з вірою, поклонитися в серці своєму Богові, – звертається до своїх парафіян о. Григорій Мороз. – За те, що Він дарує нам те, що ми сьогодні маємо. Ми живемо не в простому часі, але віримо, що, як Господь переміг смерть, як ми з вами своєю вірою перемагаємо гріх, так і нам Господь дарує перемогу в тих обставинах, в яких ми з вами знаходимося».
Тож давайте в ці священні хвилини спогадів про хресні страждання Спасителя Нашого Ісуса Христа і поклоніння Його Пречистим ранам, від душі, від серця попросимо Господа створити в нас гідний плід Його подвигу спасіння, щоб зростати нам у християнських чеснотах, вдосконалюватися і наближатися до Бога в міру свого віку. Бо коли ми будемо жити з Богом, то й Господь буде з нами, зміцнить нас і в нашому несінні хреста й в очищенні від скверни гріха. Це усвідомлення близькості Господа має супроводжувати нас не тільки в момент цілування Святої Плащаниці Христової, а й у всьому часі нашого життєвого шляху.

Калуш 2013