НОВИНИ ЛІТОПИС ФОТО
Mитрополита Володимира (Сабодана)
 
Mитрополита Володимира (Сабодана)Далеко за межами України відоме ім'я митрополита УПЦ Московського Патріархату блаженнійшого Володимира, в миру - Віктора Сабодана, який родом з Марковець Летичівського району Хмельницької області.

Але маловідомим залишається той факт, що в сім'ї майбутнього керівника УПЦ були учасники підпілля Організації Українських Націоналістів (ОУН), а саме - дядько Іван Сабодан і рідний брат Олексій. А все тому, що до недавнього часу для широкої громадськості не була відома історія створення і боротьби проти німецьких окупантів Летичівського націоналістичного підпілля, яке діяло в 1941-1943 роках на території Летичівського округу, пише газета "Україна молода".

Як відомо, проводом ОУН (Бандерівці) перед початком радянсько-німецької війни було сформовано чотири похідні групи, в яких, за різними даними, було зосереджено від 5 до 8 тисяч молодих, освічених, підготовлених до організаційної та підпільної роботи бійців. Після окупації німцями Летичівщини в липні 1941 року один з підрозділів, який входив в похідну групу «Південь», прибув в Летичів, де були створені окружний і районний проводи ОУН.

Гасло «Здобудеш Українську Державу або загинеш у боротьбі за неї!» Об'єднало у рядах організації десятки патріотів. Відповідно вже навесні 1942 року в донесеннях німецької служби безпеки з'являються твердження, що «... найактивнішу і найвидатніший - рух Бандери - перетворився у ... ворожу до Німеччини підпільну організацію ».

З літа-осені 1942 року починається активна збройно-диверсійна боротьба з фашистами. Групи підпільників розгромили поліцейську дільницю в Летичеві, поліцейський пункт в Вербці, здійснювали напади на поліцейські дільниці в Меджибузькому і Деражнянському районах, знищували живу силу і техніку на шосе Летичів-Вінниця, псували лінії зв'язку, розстрілювали поліцаїв, здійснювали диверсії на залізниці.

Арешти Летичівських підпільників почалися навесні 1943 року. Олена Матвєєва, яка працювала на біржі праці в Летичеві перекладачем, встигла викрасти і знищити списки молоді, яку мали відправити до Німеччини, врятувавши від рабства сотні юнаків та дівчат округу. До рук жандармів один за одним потрапляють, зокрема, згадані вище родичі митрополита Володимира (Сабодана).

Заарештованих підпільників відправляли в Старокостянтинівське гестапо, де катували так, що у деяких випадали очі з зіниць. Івану Сабодану заганяли під нігті голки, здирали дротяними щітками шкіру, розчавлювали дверима пальці рук. Будучи єдиним сином у батьків, він просив Олексія Сабодана, проти якого не було у гестапівців доказів диверсійної діяльності і він мав шанс вижити, щоб, коли повернеться в Марківці, не розповідав батькам, як його катували, не говорив, що його засудили на розстріл. Нехай у них буде надія дочекатися його з німецької каторги. Олексій дав Івану слово, і до кінця днів своїх батьки Івана сподівалися, що син залишився живий, і цю надію забрали з собою в могилу.

Одна з мучениць гестапівських катівень Оксана (прізвище не збереглося) говорила, звертаючись до заручників: «У вас є можливість вижити. Нас вони знищать, пощади нам не буде. Але минуть роки, і ви ще обов'язково згадаєте про нас. Ми ще прийдемо у ваше життя. Обов'язково повернемося з того світу ... »За часів незалежної України ці слова збуваються, пише на сторінках газет" Україна молода "і" День "Володимир Борисов, член Спілки журналістів України.

Джерело: religion.in.ua

Логін
Пароль
» Прославляємо Христа колядками!
» Різдвяне вітання священика собору протоієрея Миколи Мор ...
» Різдвяне послання ВИСОКОПРЕОСВЯЩЕННІЙШОГО МИТРОПОЛИТА І ...
» З молитвою подяки за рік, що минає...
» НАВІЩО СВЯТИМО ВОДУ? НАВЕЧІР'Я БОГОЯВЛЕННЯ
» Різдвяне привітання Святійшого Патріарха Київського і в ...

Калуш 2015