НОВИНИ ЛІТОПИС ФОТО
ПОСТИМОСЯ ПОСТОМ ПРИЄМНИМ
 

ПОСТИМОСЯ ПОСТОМ ПРИЄМНИМНастав час для нашого приготування до вічного життя, час що наближає нас до зустрічі з Господом, що прийде на землю.
В чому ж повинно полягати це приготування? В очищенні душі і стриманні плоті.
"Рід лукавий, - сказав Христос, - перемагається тільки постом і молитвою". (Мф. 17.21).Тому перш за все потрібна молитва. У великий піст довші (триваліші) богослужіння, в молитвах - постійні прохання про прощення гріхів. Але окрім молитви потрібен піст. Піст є ніби жертвою Богові від нашого тіла. Що означає слово "піст"? Російською мовою слово "пост" означає високу посаду на державній службі і місце, на якому стоїть вартовий. Як високий державний діяч, так і вартовий на варті , повинні пильно спостерігати за всім, що відбувається, щоб нічого поганого не сталося. Так і наш піст є вартуванням, тобто ми стоїмо на варті своєї душі. Піст – це період пильного стеження, щоб нічого не пошкодило нашій душі: це спостереження за своїми думками. Охорона свого погляду від поганих видовищ, свого слуху від шкідливих для душі розмов, свого язика від поганих слів, своїх вуст від непотрібної їжі.

 

ПОСТИМОСЯ ПОСТОМ ПРИЄМНИМЧас посту є часом, коли наша увага повинна бути звернена на неминучий для кожного з нас кінець земного життя і неминучий Страшний Суд. Піст є особливим стриманням своєї волі. Вартовий, що стоїть на варті, не має своєї волі. Він повинен точно виконувати те, що йому наказано, не допускати нічого, що не повинно відбуватися, не пропускати нікого, хто не має права. Так і ми, постячи, повинні постити не як кому захочеться, а так як вказано Церквою.

 

«Збудую Церкву Мою і ворота адові не здолають її» – сказав Христос. Церква для того і створена Христом на землі, щоби вести людей від землі на небо. Слухайте, чада Церкви, голосу Її, як голос Божий, бо очолена Вона Сином Божим і ведеться Святим Духом. Від кожного вимагається виконати те, що Вона передбачила, і виконати це з молитвою, хай допоможе йому Господь. А хто не в силах виконати все по уставу або не знає, хай звернеться до священиків, котрі призначені для того, щоб керувати паствою, вести її по шляху спасіння.

 

У чому головна суть посту?

 

Після створення Богом людини першою заповіддю було дотримання посту. Згрішив Адам, скуштувавши плоди забороненого дерева, і страшна гріховна «шкода» впала на весь людський рід. З того часу диявол отримав доступ до серця людини, яка згрішила. З того часу досконале творіння Боже – Адам, що не знав раніше ні злоби, ні суму – став підвладним пристрастям, в яких донині, наче в смолі пекельній, киплять наші серця, які втратили блаженне спілкування з Богом. Чи не тому Сам Господь Ісус Христос, що прийшов у світ для спасіння грішників, починаючи Своє служіння на землі, сорок днів і ночей постив в пустині, власним прикладом нагадуючи нам про доброчинства і обов’язки посту? Чи не тому триразовим відігнанням нашіптувань диявольських Господь показав нам образ духовної боротьби, неминучої для кожного, хто прагне в час посту поєднати плід стримання з внутрішнім духовним зростом?

 

Але для того, щоб крокувати вузькою дорогою спасіння, уникаючи широкої дороги, котра веде, за словами Спасителя, до загибелі, потрібно чітко розуміти, що не самим стриманням в їжі і стриманням від статевих зносин перемагається гріх , а й очищенням серця і ревним прагненням до непорочної чистоти душі. Саме в цьому полягає головний зміст посту.

 

«Уникай зла і твори добро». (І Петр. 3.11)

 

Ці слова зі Святого Письма перш за все нам треба пам’ятати протягом часу Великого посту.
На жаль, навіть серед людей церковних сьогодні зустрічаються заблудлі й нерозумні, що не розуміють високого духовного змісту Великого посту, які вважають достатнім для себе утримання від споживання забороненої їжі.

 

О, горе нам, нерозумним і лицемірним! Подумаймо собі, не споживаючи м’яса: чи не образили ми ближнього свого? Чи не нарікали ми на Бога у скорботах і тяготах душі? Чи не приховували (не тримали) на когось образи, злоби, заздрості? Чи не гордилися марними досягненнями своїми? Чи дякували Богові за всі його ласки? Чи не мали у серцях своїх суєтним земних турбот?

 

Чи відмовляючись від м’яса, смиряючи тіло – піклувалися про свої душі, відтягуючи на пізніше справу з очищення серця від гніву і лицемірства, сріблолюбства і самолюбства?
Свята Церква Православна строго нас попереджає, що не буде нам користі від стримання тілесного, як що ми не з’єднаємо його із стриманням духовним – від зла, від пристрастей, від гріха.

 

«Даремно радієш, душе моя, стриманню від їжі тоді, коли від пристрастей ти не очищена: якщо не стане стримання причиною виправлення твого, то зненавидить тебе Господь!»


Логін
Пароль
  Калуш 2013