НОВИНИ ЛІТОПИС ФОТО
ШЛЮБ
 


Церковно-канонічні
перепони до шлюбу.


Перш ніж звершувати вінчання, необхідно з'ясувати, чи немає церковно-канонічних перепон до цього. Перешкоди розрізняють абсолютні та умовні. Абсолютними є такі, які категорично забороняють звершувати вінчання даних осіб. Умовні - це ті перешкоди, які вказують на те, що даний шлюб також не дозволяється, проте за певних життєвих обставин, а також з благословення правлячого архієрея може бути дозволений як виняток.

Абсолютні перешкоди:

1. У жодному разі не можна звершувати вінчання, якщо хтось із наречених фактично перебуває у шлюбі з іншою особою. Цивільний шлюб має бути розірваний у встановленому порядку, а якщо попередній шлюб був церковний, то необхідний дозвіл архієрея на розірвання його і благословення на вступ у новий шлюб.

2. Не дозволяється Шлюб священнослужителів, укладений після їхнього висвячення (хіротонії).

3. Абсолютною перешкодою є вдівство після третього шлюбу.

4. Перешкодою до укладення шлюбу є провина за попереднє розлучення. Особа, винна у гріху перелюбу, через яку не зберігся перший шлюб, не може укладати новий.

5. Перешкодою до вінчання є також фізична нездатність до подружнього співжиття, а також природжена ідіотія та різні душевні хвороби, що позбавляють людину можливості виявляти свою волю. Цивільні закони більшості держав - як християнських, так і нехристиянських - визнають шлюби з душевнохворими і божевільними недійсними.

Божевільними в цих випадках вважаються люди, які не мають здорового глузду з дитинства. Якщо ж хвороба з'явилася в період подружнього життя, то в тако¬му випадку розлучення не допускається.
ШЛЮБ
Серед діючих церковних правил немає заборони вінчати глухонімих або сліпих. Церковні закони не забороняють вінчати осіб, якщо вони хворі, але самі бажають взяти шлюб.

6. Наявність близької кровної спорідненості. Шлюби між кровними родичами до четвертого коліна включно неприпустимі й жодним чином не можуть бути санкціоновані Церквою.

7. Церква не благословляє шлюб, якщо один із наречених (або обоє) є переконаним атеїстом і прийшов до храму тільки через наполягання дружини (чоловіка) або батьків. Якщо один із наречених нехрещений і не готовий прийняти Хрещення перед вінчанням, то Шлюб також не звершується.

Умовні перешкоди:

1. Перепоною до звершення вінчання є духовна спорідненість, яка існує між хресним батьком і його похресницею, між хресною матір'ю і її похресником, а також між батьками прийнятого від купелі і хресним батьком (матір'ю) тієї ж статі, що і прийнятий (кумівство).
Оскільки, відповідно до канонів, при хрещенні має обов’язково бути один хресний тієї ж статі, що і хрещений, другий же є даниною традиції, це означає, що немає канонічних перепон для звершення церковного Шлюбу між хресними батьками однієї дитини. З цієї ж причини між хресним батьком і його похресницею та між хресною матір'ю і її похресником також немає духовної спорідненості. Однак благочестивий звичай забороняє такі шлюби, щоб уникнути різних пересудів. При потребі слід звернутися за вказівками до правлячого архієрея.

2. Перепоною до звершення вінчання може бути і "спорідненість" (родичання) нареченого і нареченої. Розрізняють два види спорідненості: кровна і свояцтво, тобто спорідненість між родичами обох наречених. Кровна - існує між особами, які мають спільного предка: між батьками і дітьми, дідом і внучкою, двоюрідними і троюрідними братами і сестрами, дядьками і племінницями (двоюрідними і троюрідними) і т. д.

Свояцтво існує між особами, які не мають спільного близького предка, а поріднились через шлюб. Слід розрізняти свояцтво двоюрідне (або двокровне), яке встановлюється через один шлюбний союз; і свояцтво троюрідне (або трикровне) - за наявності двох шлюбних союзів. У свояцтві двоюрідному перебувають родичі чоловіка з родичами жінки.

У троюрідному свояцтві знаходяться родичі жінки одного брата і родичі жінки другого брата, або родичі першої і другої жінки одного чоловіка. У двоюрідному свояцтві при виведенні родоводу потрібно враховувати два нюанси: свояцтво між одним із наречених і кровними родичами другого та свояцтво між кровними рідними обох наречених.

При кровному родичанні церковний Шлюб безумовно забороняється до червертого коліна включно, при троюрідному свояцтві шлюб не дозволяється в тому випадку, якщо наречені є родичами першого коліна.

Як готуватися
до таїнства Шлюбу


Перш за все шлюбне життя повинно починатися з духовного приготування. Наречений і наречена до шлюбу (за 3-4 дні) неодмінно повинні висповідатися й причаститися Святих Тайн.

Що стосується організаційних мо¬ментів, то:

1. Необхідно визначитися з датою одруження та узгодити її зі священиком, щоб вона не припадала на ті дні, в які вінчання, відповідно до церковного уставу, не здійснюються. Також слід замовляти звершення Таїнства Вінчання заздалегідь (хоча б за три тижні), оскільки в багатьох храмах існує благочестивий звичай -- читати так звані «оповіді» - оголошення про намір певних людей прийняти Таїнство Шлюбу. |

2. Потрібно вибрати свідків (дружбів та дружок). Може бути або одна пара свідків, або дві.

3. У наш час церковний шлюб не має юридичної сили, тому вінчають, як правило, наречених, які попередньо зареєстрували свій шлюб у РАГСІ. На багатьох парафіях навіть вимагається перед вінчанням показати довідку про реєстрацію шлюбу. Це робиться для того, щоб уникнути таких ситуацій, коли хтось із наречених юридичне перебуває в одному шлюбі, а вінчається з іншою людиною.
ШЛЮБ

4. Необхідно підготувати та придбати всі речі, список яких поданий нижче.
Але все-таки головне приготування до майбутнього Таїнства - це говіння. Свята Церква рекомендує тим, хто вступає у шлюб, підготувати себе до нього подвигом посту, молитви, покаяння й причастя. Наречений і наречена, які бажають поєднатися Таїнством Шлюбу, готують себе до прийняття благодаті постом і покаянням, а в день вінчання або перед ним разом причащаються Святих Божественних Таїн.

Перелік речей, які слід мати для Таїнства Шлюбу

1. Ікони вінчальні (пара) (можна придбати безпосередньо в храмі).
2. Рушник під ноги — 1 шт.
3. Обручки - 2 шт.
4. Вінчальні свічі - 2 шт. (можна придбати безпосередньо в храмі).
5. Свідоцтво про вінчання (можна придбати безпосередньо в храмі).

Згідно з місцевими традиціями, можуть знадобитися:

7. Рушник, яким в 'яжутьруки, -1 шт.
8. Коровай або торт - 1 шт.
9. Хустина для покриття голови нареченої (наприкінці чину вінчання).

В які дні вінчання
не звершуються


Відповідно до канонічних правил, не дозволяється звершувати вінчання протягом усіх чотирьох постів, а також Сирного тижня, Пасхального тижня, у період святок (від Різдва Христового, - 7 січня, до Богоявлення, — 19 січня).
Крім цього, не вінчаються по вівторках і четвергах, напередодні й у дні Усікновення глави Іоанна Предтечі (11 вересня) і Воздвиження Хреста Господнього (27 вересня).

Логін
Пароль
  Калуш 2013